Τελευταία Ενημέρωση: 1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2016

 

Πέμπτη 4 Αυγούστου

 

ΚΗΠΟΣ

21:00

Μουσική της Αρμενίας

Tigran Aleksanian, duduk
Arkadi Bogossian, tar

 

22:00

Συναυλία νέων συνθέσεων τροπικής μουσικής

Πουλιανάκης Κώστας, κρουστά
Χρυσάνθη Γκίκα, πολίτικη λύρα
Μάκης Μπακλατζής, βιολί
Ζιγκερίδης Βασίλης, κανονάκι
Χάρης Λαουρέισεν, λάφτα

 

23:00

Μάνος Αχαλινωτόπουλος, κλαρίνο
Senih Ündeğer, βιολί
Μάρθα Μαυροειδή, λάφτα, φωνή
Παύλος Σπυρόπουλος, κοντραμπάσο

 

ΣΠΗΛΙΑΔΑ

21:00

Solius (Σύγχρονη και παραδοσιακή Ιρλανδική μουσική)

Γιώργος Παπαϊωάννου, βιολί
Χρήστος Μπάρμπας, νέυ
Παύλος Σπυρόπουλος, κοντραμπάσο
Γιάννης Ηλιάκης, τύμπανα
Δημήτρης Νεονάκης, κιθάρα
Θάλεια Ρόσιου, τραγούδι

 

22:00

Haig Yazdjian

Ηaig Yazdjian, ούτι, φωνή
Nίκος Σιδηροκαστρίτης, τύμπανα
Μανώλης Κανακάκης, κανονάκι, φωνή
Γιώργος Κοντογιάννης, λύρα

 

23:00

Χylouris-White

Γιώργης Ξυλούρης, λαούτο, φωνή
Jim White, τύμπανα

 

ΜΙΚΡΗ ΠΛΑΤΕΙΑ

21:00

Aura duet

Νίκος Παραουλάκης, νέυ
Νίκος Παπαγεωργίου, τανμπούρ

 

22:00

Συναυλία Κρητικής μουσικής

Χάρης Παναγιωτάκης, λύρα
Μανώλης Μανουσάκης, λαούτο, φωνή
Μαρίτζια Κατσούνα, κρουτά
Μιχάλης Ραπτάκης, λαούτο

 

23:00

Κρυφτό Τρίο

Δημήτρης Βαρελόπουλος, λαούτο
Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, λαούτο, λάφτα, φωνή
Γιώργος Κοντογιάννης, λύρα

 

00:00

Σόλο συναυλία

Δημήτρης Σταυρακάκης

 

ΠΑΤΗΤΗΡΙ

21:00

The Negotiating Table

Nίκος Παλαιολόγος, ούτι
Κουφουδάκης Αντώνης, κιθάρα

 

22:00

Muhabbet

Περικλής Παπαπετρόπουλος, σάζι, φωνή
Cihan Turkoglou, σάζι, φωνή

 

23:00

Κρητικά και μικρασιάτικα

Αντώνης Μανουσάκης, λαούτο, τραγούδι
Στέλλα Μαρινάκη, τραγούδι

 

ΧATZINEΣ

21:00

Καλλέργης Γιάννης, λύρα
Αγριμανάκης Αντώνης, μαντολίνο
Καράτζης Νίκος, λαούτο                 
Βουιδάσκης  Ζαχαρίας, λαούτο      

 

22:00

Αποστολάκης Θανάσης, λύρα
Φραγκιαδουλάκης Μιχάλης, λαούτο
Παπαδάκης Μανώλης, λαούτο
Γραμματικάκης Ζαχάρης, κρουστά

 

23:00

Ξυλούρης Νίκος, λύρα
Ξυλούρης Αντώνης, λαούτο
Σταυρακάκης Γιώργης, λαούτο
Σαλούστρος Γιώργης, ασκομαντούρα

 

Παρασκευή 5 Αυγούστου

 

ΚΗΠΟΣ

21:00

Μουσική από το Ιράν

Djamchid  Chemirani, zarb
Hooshang Farahani, tar

 

22:00

Μάρθα Μαυροειδή Tρίο

Μάρθα Μαυροειδή, λάφτα, φωνή
Στρατής Ψαραδέλλης, πολίτικη λύρα
Γιώργος Βεντουρής, κοντραμπάσο

 

23:00

Iνδική μουσική, Samvad Trio

Virginia Nicoli, φλάουτο, bansuri, φωνή
Igino Giovanni Brunori , σαξόφωνα, bansuri, φωνή
Ciro Montanari,  τάμπλα

ΣΠΗΛΙΑΔΑ

21:00

Του Κόσμου ο Σαϊτευτής

Όθωνας Μπικάκης, λύρα
Ανδρέας Φασάκης, λαούτο, φωνή
Αντώνης Ξυλούρης, λαούτο
Μαρίτζια Κατσούνα, κρουστά
Γιώργος Παππάς, ούτι
Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, λάφτα

 

22:00

Γιώργος Μαύρος (Πρωτότυπες συνθέσεις και διασκευές)

Γιώργος Μαύρος, ούτι, λαούτο, φωνή
Δημήτρης Στεφανάκης, λύρα
Alejandro de Antonio, κοντραμπάσο
Mανώλης Κανακάκης, κανονάκι, φωνή
Yoni Ben Dor, κρουστά

 

23:00

Γιώργος Μανωλάκης, λαούτο, φωνή
Nίκος Σιδηροκαστρίτης, τύμπανα
Παύλος Σπυρόπουλος, κοντραμπάσο

ΜΙΚΡΗ ΠΛΑΤΕΙΑ

21:00

Μουσική από την Τουρκία

Senih Ündeğer, βιολί
Ταξιάρχης Γεωργούλης, ούτι

 

22:00

Κρουστά από το Ιράν, “Η ποίηση του ρυθμού”

Djamchid  Chemirani, zarb
Bijan Chemirani, zarb, daff, bendir

 

23:00

Azafran

Αλέξανδρος Λάφερ, ούτι
Laura Kortinas, βιολί
Θανάσης Μάκος, κρουστά
Βαγγέλης Τζούφκας, νέυ
Alejandro de Antonio, κοντραμπάσο

 

00:00

Παραδοσιακά και Μικρασιάτικα

Στέλιος Κασαπάκης, ούτι, φωνή
Γιώργος Παπαϊωάννου, βιολί
Θάλεια Ρόσιου, τραγούδι

ΠΑΤΗΤΗΡΙ

21:00

Μουσική από το Αφγανιστάν

Daud Khan Sadozai, ραμπάμπ, σαρόντ, φωνή
Ciro Montanari, τάμπλα

 

22:00

Εράν

Νεκτάριος Παχιαδάκης, λύρα, φωνή
Κυβέλη Σεργίου, φωνή, κρουστά
Λάμπης Δουλγεράκης, ούτι, λαούτο
Μανώλης Σκουμπάκης, λαούτο, σαντούρι

 

23:00

Γιάννης Ανδρόνογλου

Γιάννης Ανδρόνογλου, κιθάρα
Αλέξανδρος Μπλέτσος, βιολί
Μαρίτζια Κατσούνα, κρουστά

 

00:00

Χάρης Φασουλάς και το συγκρότημά του

ΧATZINEΣ

21:00

Καλυκάκης Μανώλης,  λύρα 
Ερωτοκριτάκης  Νώντας, λαούτο      
Αγγελάκης Σωτήρης, κιθάρα        
Γιαλιτάκης Στάθης, ασκομαντούρα

 

22:00

Γρινιεζάκης Μιχάλης, λύρα
Ερωτοκριτάκης  Νώντας, λαούτο         
Αγγελάκης Σωτήρης, κιθάρα
Γιαλιτάκης Στάθης, ασκομαντούρα

 

23:00

Καμπουράκης Μανώλης, λύρα
Καράτζης Αντώνης, μαντολίνο
Σαλούστρος Αντώνης, λαούτο
Σαλούστρος Μανώλης, κιθάρα

 

Σάββατο 6 Αυγούστου

 

ΚΗΠΟΣ

21:00

Συναυλία Ανατολικής Μουσικής

Ταξιάρχης Γεωργούλης, ούτι
Γιώργος Ψάλτης, βιολί, φωνή
Νίκος Ανδρίκος, λάφτα, φωνή
Bijan Chemirani, zarb, daff, bendir

 

22:00

Κέλυ Θωμά - 7Fish

Kέλυ Θωμά, λύρες
Ross Daly, λύρα, τάρχου, σάζι
Ταξιάρχης Γεωργούλης, ούτι
Μiriam Encinas Laffitte, κρουστά
Παύλος Σπυρόπουλος, κοντραμπάσο
καλεσμένοι:
Bijan Chemirani, zarb, daff, bendir
Άρης Κορνελάκης, λύρα

 

23:00

Νέες συνθέσεις του σχήματος

Γιώργος Παπαϊωάννου, βιολί
Χρήστος Μπάρμπας, νέυ
Alejandro de Antonio, κοντραμπάσο
Μiriam Encinas Laffitte, κρουστά
Peter Macrae Jaques, κλαρίνο

ΣΠΗΛΙΑΔΑ

21:00

Almaz

Εinav Dahari,  φωνή
Meira Segal, νέυ
Yaron Peer, λαούτο
Sharon Kolton, κρουστά
Μiriam Encinas Laffitte, κρουστά

 

22:00

Σμυρνέικα,παραδοσιακά και πρωτότυτες συνθέσεις

Δερμιτζάκης Γιάννης, ούτι
Θέμης Πολυζωάκης, βιολί
Mανώλης Κανακάκης, κανονάκι, φωνή
Peter Macrae Jaques,  κλαρίνο
Μανώλης Τζανάκης, φωνή, κιθάρα
Μαρία Τερζάκη, φωνή, κιθάρα

 

23:00

Ολίγον

Αλέξανδρος Καψοκαβάδης, λαούτο, λάφτα, φωνή
Νίκος Παραουλάκης, νέυ
Έφη Ζαϊτίδου, κανονάκι
Simone Mongelli, κρουστά

ΜΙΚΡΗ ΠΛΑΤΕΙΑ

21:00

Djamchid  Chemirani, zarb
Ross Daly, λύρα, τάρχου, σάζι, ραμπάμπ
Kέλυ Θωμά, λύρες

 

22:00

Αφήγηση παραμυθιού

Γιώργος Μαύρος, ούτι, λαούτο, φωνή
Ελεάννα Χατζάκη, αφήγηση

 

23:00

Εssence Modal

Μιχάλης Κώτης, λάφτα, σάζι, φωνή
Mανώλης Κανακάκης, κανονάκι, φωνή

 

00:00

Σεμέν

Παντελής Νικηφόρος, λαούτο, φωνή
Κατερίνα Τζιβίλογλου, κρουστά, φωνή
Μανώλης Μπουνταλάκης, λύρα
Νίκος  Αυγουστίδης, ούτι

ΠΑΤΗΤΗΡΙ

21:00

Αντάμα

Κάρολος Κουκλάκης, μπουλγκαρί, φωνή
Ειρήνη Δερέμπεη, φλογέρες, λάφτα, φωνή

 

22:00

Paul Goodman Quartet

Paul Goodman, λύρα, σάζι
Μανωλία Κοκολογιάννη, λύρα
Μαρίτζια Κατσούνα, κρουστά
Στέλιος Κασαπάκης, ούτι

 

23:00

The Halay Lamba

Κώστας Τσαρούχης, ούτι
Μίκης Ατταλειάδης, ηλ.μπάσο και sound effects
Αλέξανδρος Κλαδάς, cajon set
  

00:00

Ρίζες

Στέλιος Κασαπάκης, ούτι
Μιχάλης Χανιωτάκης, κανονάκι, φωνή
Μηνάς Παιγνιωτάκης, κρουστά
Βασίλης Πασπαράκης, λύρα
Αθηνά  Ξυλούρη, κρουστά, φωνή

 

ΧATZINEΣ

21:00

Παναγιωτάκης  Χάρης, λυρα
Μανουσάκης Μανώλης,  λαούτο       
Ξυλούρης Αντώνης, λαούτο   Τζούρας  Νίκος, μαντολίνο

 

22:00

Σκουλάς Κώστας, λύρα   
Σκουλά  Μαρία, λύρα    
Μανουσάκης  Αντώνης, λαούτο 
Σαλούστρος Νεοκλής, λαουτο

 

23:00

Ταμπακάκης Λευτέρης, λύρα    
Βουιδάσκης Ζαχαρίας, λαούτο         
Τριανταφυλλάκης  Γιώργος, κιθάρα
Αλεξανδράκης Λευτέρης, ασκομαντουρα     
Ρουμελιώτης Ανδρέας, κρουστά

ΠΛΑΤΕΙΑ ΧΩΡΙΟΥ

00:00

Αφρικάνικη μουσική

Ass Thiam, τζέμπε
Ndioba Ngom, τζέμπε
Djefree Diop, τραγούδι
Γιώργος  Χριστάκης, dunduns
Ντίνος Μάνος, τζέμπε

 

Κυριακή 7 Αυγούστου

 

ΚΗΠΟΣ

22:00

Μεγάλη Συναυλία κλεισίματος του Φεστιβάλ

 

23:30 

Συναυλιά και καντάδα σε όλο το χωριό με τον Βασίλη Σταυρακάκη

Βασίλης Σταυρακάκης, φωνή
Ζαχάρης Σπυριδάκης, λύρα
Γιώργος Μανωλάκης, λαούτο, φωνή
Αντώνης Σταυρακάκης, μαντολίνο, φωνή
Γιάννης  Παπατζανής, νταούλι, φωνή

ΣΠΗΛΙΑΔΑ

21:00 

Μουσική από την Τουρκία

Göksel Baktagir, κανονάκι
YÜrdal Tokcan, ούτι

ΜΙΚΡΗ ΠΛΑΤΕΙΑ

21:00

Ι2

Παύλος Σπυρόπουλος, κοντραμπάσο
Τηλέμαχος Ρουδινκλής, κιθάρα

 

ΠΑΤΗΤΗΡΙ

21:00

Κωστής Αβυσσινός

Κωστής Αβυσσινός, μπουλγκαρί, φωνή
Γιώργος Παπαϊωάννου, βιολί
Γιώργος Μαύρος, ούτι, λαούτο, φωνή 
Νίκος Παραουλάκης, νέυ
Νίκος  Κάπλατζης, κρουστά

 

22:00

Λαϊνάκης Λεωνίδας με το συγκρότημα του

ΧATZINEΣ

21:00

Μαλλιωτάκης Αντώνης, λύρα
Καλλέργης Μιχάλης, μαντόλα
Χριστάκης Μανώλης, λαούτο
Διακαινισάκης Κώστας, Λαούτο

 

22:00

Παπαδάκης Μανώλης, βιολόλυρα
Μοσχάκης Μανώλης, κιθάρα
Λιναρδάκης Γιάννης, λαούτο

 

23:00

Χαριτάκης Μανώλης, λύρα
Χαριτάκης Αντώνης, μαντολίνο
Σκουραδάκης Σπύρος, λαούτο
Κατσαρός Άγγελος, λαούτο
Σαλούστρος Γιώργης, ασκομαντούρα

 

Παιδικό Πρόγραμμα, 7o Houdetsi Music Festival

 

ΠΕΜΠΤΗ

19:00 - 19:45 "Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα"

Μύθοι, ανέκδοτα και ιστορίες από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα που έχουν να κάνουν με φαγητά νόστιμα και θρεπτικά, διατροφικές συνήθειες και μεγάλες φαγωμάρες!!! Mια μουσικοπαραμυθένια παράσταση με μουσικές αφηγήσεις παραμυθιών, μύθους και ιστορίες που παντρεύονται με ήχους, μουσικές και τραγούδια.
Από την ομάδα ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, με την Τσουκνάκη Μαρία, αφηγήτρια/εικαστικό και τον Πασχαλίδη Άλκη, μουσικό/εμψυχωτή

 

20:00 - 20:45 "Ανθρωπάκια που μιλούν” (κατασκευή από πηλό, μικρογλυπτική)

Εργαστήριο κεραμικής από την Εύα Ζερβάκη (για παιδιά από 6-12 ετών).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

19:00 - 19:45 “Παραδοσιακά Παιχνίδια” από μέλη του Πολιτιστικού Camping

 

20:00-20:45 "Συναυλία με τους Kultur Multur (τραγούδια παιδικά και μη, για παιδιά κάθε ηλικίας)

Ευτυχία Βαρούχα (φωνητικά)
Ελένη Δελιούση (βιολί, φωνητικά)
Ξενοφών Ζαμπούλης (κιθάρα)
Θοδωρής Κανακάκης (κοντραμπάσο)
Νίκος Κυπράκης (πιάνο)
Θοδωρής Πιντζόπουλος (κρουστά)
Νίκος Χρηστάκης (ακορντεόν, φυσαρμόνικα, μπαγλαμά, φωνητικά)"

ΣΑΒΒΑΤΟ

19:00 - 19:45 “Εικαστική Έκφραση” με την Εύα Καλαϊτζάκη

 

20:00 - 20:45 "Ταξιδεύοντας δημιουργώ". (Τα παιδιά ταξιδεύουν... δημιουργώντας με τον πηλό!) 

Εργαστήριο κεραμικής από την Εύα Ζερβάκη (για παιδιά από 6-12 ετών)

ΚΥΡΙΑΚΗ

19:00 - 20:30 Αφήγηση λαϊκών παραμυθιών για παιδιά , Από τις αφηγήτριες: Ευαγγελία Ορφανουδάκη και Ελεάνα Χατζάκη.

Ψαράδες και Γοργόνες

Παραμύθια λαϊκά στην αλμύρα της θαλάσσης,
για ψαράδες δουλευτές και πανέξυπνες ψαριές,
με γοργόνες και χελώνες στου βυθού τις ανεμώνες
απ’ τα χρόνια τα παλιά, παραμύθια λαϊκά.

 

22:00 με 23:00 παράσταση κουκλοθεάτρου ομάδα Πατατράκ, "Ο Σωτήρης ο Φακίρης"

Ο Σωτήρης ο φακίρης μετά από το μακρινό του ταξίδι ονειρεύεται ένα ζεστό πιάτο με φακές....
Αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα γι αυτόν...
Όμως δε θα το βάλει κάτω...θα μπορέσει με τη μαγεία, αλλά και τη βοήθεια μας, να νικήσει όλα τα εμπόδια;
Μαγικά κόλπα, φίδια που χορεύουν, πολύ μουσική και κωμικές σκηνές που διαδέχονται η μία την άλλη...όταν η Ανατολή συναντά τη Δύση...
Η παράσταση παίζεται ήδη σε σχολεία, πολιτιστικούς συλλόγους, δήμους, κλ., ενώ έχει παρουσιαστεί σε διεθνή φεστιβάλ κούκλας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
παίζουν Ευαγγελία Καμπουράκη, Βαγγελιώ Φασουλάκη